Czy weganizm jest zdrowy?

Weganizm jest rodzajem ścisłego wegetarianizmu. O ile wegetarianie pozwalają sobie na produkty pochodzące od zwierząt takie jak jajka, mleko, weganie się ich wystrzegają. Czy weganizm jest zdrowy? I czy może być smaczny?

Wszystko oczywiście zależy od tego jakie produkty wybieramy do wegańskiego menu. Weganie jedzą wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego – takie jak pszenica, żyto, owies, ryż i oczywiście owoce i warzywa. Ważną grupę produktów stanowią rośliny strączkowe, a także orzechy i rośliny oleiste czyli słonecznik, sezam, pestki. Fakt, że weganie nie jedzą produktów pochodzenia zwierzęcego, nie oznacza, że nie mogą oni pozwolić sobie na ser i mleko. Z tym że jedzą tofu, czyli ser otrzymany z mleka sojowego. Z tofu można także przygotować znakomite, pożywne i smaczne kotleciki. Jeśli chodzi o mleko korzystają z równie smacznego i pożywnego mleka migdałowego, ryżowego i kokosowego.

Dieta wegańska zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie, choroby układu krążenia, cukrzycę typu II, a także choroby nowotworowe. Pod warunkiem jednak, że dostarcza się organizmowi potrzebnych witamin i pierwiastków, których z racji niejedzenia wyrobów zwierzęcych, jest w tej diecie mniej.

Źle skomponowana dieta wegańska może bowiem powodować niedobory składników odżywczych i witamin, a w szczególności białka i witamin z grupy B, a także wapnia i żelaza oraz cynku. Należy także uważać na pestycydy, którymi są opryskiwane owoce i warzywa. Jeśli nie korzystamy z droższych upraw ekologicznych, należy pamiętać o dokładnym myciu warzyw i owoców przed spożyciem. A warzywa takie jak marchewka, pietruszka, czy burak dokładnie obierać ze skórki. To w niej gromadzą się pestycydy.

Aby dieta wegańska była zdrowa, pełnowartościowa i smaczna, wymaga podejścia kreatywnego. W naszej ofercie znajdziecie ciasta wegańskie – strudel jabłkowo gruszkowy i szarlotkę. Nasze wege ciasta są doskonałym przykładem, że dieta wegańska może być nie tylko zdrowa, ale także przepyszna.